Agenda item

Membership

To note the membership of the Standing Advisory Council on Religious Education as follows:

 

GROUP     1:     CHRISTIAN     AND     OTHER     RELIGIOUS     DENOMINATIONS REFLECTINGTHE PRINCIPALRELIGIOUSTRADITIONSOFTHEAREA(13)

 

1.1       Free Church(4)

 

Miss Margaret (Maggie) May Paddison – (Baptist) – serves until 31 August 2022

Mrs Gail Spragg (Methodist) – serves until 31 August 2022

Reverend Martin Belgrove (United Reformed Church) – serves until 31 August 2022

Mrs J Wigg (Salvation Army) – serves until 31 August 2023

 

1.2       RomanCatholic (2)

 

Mrs F Hawkes – serves until 31 August 2022

Miss S Malone– serves until 31 August 2022

 

1.3       Buddhism(1)

 

Mrs C Elapatha – serves until 31 August 2022

 

1.4       The GreekOrthodoxChurch(1)

 

Vacancy

 

1.5       Hinduism(1)

 

Vacancy

 

1.6       Islam(1)

 

MrsN Younosi(GroupConvener/SACREVice-Chair) - serves until 31 August

2021

 

1.7       Judaism(1)

 

Vacancy

 

1.8       Sikhism (1)

 

Mrs Nasibpal Kaur Cheema – Serves until 31 August 2023

 


 

1.9       Baha’i

 

Mrs J Grant (Baha’i) - serves until 31 August 2021

 

 

 

GROUP2:CHURCH OF ENGLAND(6)

 

2.1        RochesterDiocesanBoardof Education (3)

 

Ms N Brownfield – serves until 31 August 2022

Ms C Bostock – serves until 31 August 2022

Mrs J Roddan – serves until 31 August 2023

 

2.2        CanterburyDiocesanBoardofEducation(3)

 

Mrs B Naden – serves until 31 August 2022

Rebecca Swansbury – serves until 31 August 2022

MissR Walters- servesuntil31August 2023

 

 

 

 

GROUP3:TEACHERASSOCIATIONS(5)

(Having regard to localcircumstances)

 

3.1       National Unionof Teachers (1)

 

  Mr W Chambers - serves until 31 August 2022

 

3.2       NationalAssociationofSchoolmasters/UnionofWomenTeachers (1)

 

Ms K Burke - Serves until 31 August 2022 (Group Convenor)

 

3.3       National Union of Education (1)

 

  Mr John Paul – serves until 31 August 2022

 

3.4       KentPrimaryHeadTeachersExecutiveKPHE(1)

 

Mrs Moira Duncombe – serves until 31 August 2023

 

3.5       KentSecondaryHeadTeachersExecutiveKSHE(1)

 

Vacancy

 

 

3.6      Co-opted Member

 

MissE Pope

GROUP4:LOCALEDUCATIONAUTHORITY(4)

 

4.1       Nominees of Conservative Group (3)

 

MrS Manion(GroupConvener/SACREChairman)- servesuntil31August2021

 

MrM J Northey- servesuntil31August 2021

 

Vacancy

 

 

4.2       Nomineeof the LiberalDemocrat Group (1)

 

MrD Daley - servesuntil31August 2023

 

 

(Atthispointintime,effortsarebeingmadetofillthesevacanciesthroughcontact with nationaland localbodiesto seek suitablerepresentatives.)