County Council - Thursday, 2nd May, 2013

Election summary for Divisions
Divisions Elected candidates Elected party or parties
Ashford Central Jim Wedgbury Conservative
Ashford East George Koowaree Liberal Democrat
Ashford Rural East Andrew Wickham Conservative
Ashford Rural South Mike Angell Conservative
Ashford Rural West Charlie Simkins Conservative
Ashford South Derek Smyth Labour
Birchington and Villages Roger Anthony Latchford UK Independence Party
Broadstairs & Sir M M'fiore Alan Terry UK Independence Party
Zita Wiltshire UK Independence Party
Canterbury City North East Graham Gibbens Conservative
Canterbury City South West Martin Vye Liberal Democrat
Canterbury South East Michael Northey Conservative
Canterbury West John Simmonds Conservative
Cranbrook Sean Holden Conservative
Darent Valley Roger Gough Conservative
Dartford East Penny Cole Conservative
Dartford North East Tom Maddison Labour
Dartford Rural Jeremy Kite, MBE Conservative
Dartford West Jan Ozog Conservative
Deal Mike Eddy Labour
Eileen Rowbotham Labour
Dover North Steve Manion Conservative
Dover Town Pam Brivio Labour
Gordon Cowan Labour
Dover West Geoff Lymer Conservative
Elham Valley Susan Carey Conservative
Faversham Tom Gates Conservative
Folkestone North East Frank McKenna UK Independence Party
Folkestone South Bob Neaves UK Independence Party
Folkestone West Hod Birkby UK Independence Party
Gravesend East Colin William Caller Labour
Jane Cribbon Labour
Gravesham Rural Bryan Sweetland Conservative
Herne and Sturry Alan Marsh Conservative
Herne Bay Nicholas James Bond UK Independence Party
Brian Eric MacDowall UK Independence Party
Hythe Martin Edward Whybrow Green Party
Maidstone Central Rob Bird Liberal Democrat
Dan Daley Liberal Democrat
Maidstone North East Ian Chittenden Liberal Democrat
Maidstone Rural East Jenny Whittle Conservative
Maidstone Rural North Paul Carter Conservative
Maidstone Rural South Eric Hotson Conservative
Maidstone Rural West Paulina Stockell Conservative
Maidstone South Brian Eugene Clark Liberal Democrat
Maidstone South East Gary Cooke Conservative
Malling Central Trudy Dean Liberal Democrat
Malling North Sarah Hohler Conservative
Malling Rural East Matthew Aiden Craig Balfour Conservative
Malling Rural North East Peter Homewood Conservative
Malling West Valerie Dagger Conservative
Margate & Cliftonville Mo Elenor UK Independence Party
William Scobie Labour
Margate West Jeffrey Elenor UK Independence Party
Northfleet & Gravesend West Sue Howes Labour
Narinderjit Singh Thandi Labour
Ramsgate Martyn Heale UK Independence Party
Trevor L Shonk UK Independence Party
Romney Marsh David Baker UK Independence Party
Sandwich Leyland Ridings, MBE Conservative
Sevenoaks Central Margaret Eileen Crabtree Conservative
Sevenoaks East Nick Chard Conservative
Sevenoaks North East David Brazier Conservative
Sevenoaks South Clive Roger Pearman Conservative
Sevenoaks West Richard Parry Conservative
Sheerness Angela Harrison Labour
Sheppey Adrian Crowther UK Independence Party
Swale Central Lee Burgess UK Independence Party
Roger Truelove Labour
Swale East Andrew Bowles Conservative
Swale West Mike Baldock UK Independence Party
Swanley Robert Brookbank Conservative
Swanscombe and Greenhithe Peter Martin Harman Swanscombe & Greenhithe Residents' Association
Tenterden Mike Hill, OBE Conservative
Tonbridge Richard Long, TD Conservative
Christopher Smith Conservative
Tunbridge Wells East Christopher Pierce David Hoare UK Independence Party
Tunbridge Wells North Peter John Oakford Conservative
Tunbridge Wells Rural Alex King, MBE Conservative
Tunbridge Wells South James Scholes Conservative
Tunbridge Wells West John Davies Conservative
Whitstable Mark Dance Conservative
Mike Harrison Conservative
Wilmington Ann Allen Conservative