County Council - Thursday, 4th May, 2017

Election summary for Divisions
Divisions Elected candidates Elected party or parties
Ashford Central Paul Bartlett Conservative
Ashford East George Koowaree Liberal Democrat
Ashford Rural East Clair Bell Conservative
Ashford Rural South Mike Angell Conservative
Ashford Rural West Charlie Simkins Conservative
Ashford South Dara Farrell Labour
Birchington & Rural Emma Dawson Conservative
Ken Gregory Conservative
Broadstairs Rosalind Binks Conservative
Canterbury City North Graham Gibbens Conservative
Canterbury City South Ida Ann Linfield Liberal Democrat Focus Team
Canterbury North John Simmonds, MBE Conservative
Canterbury South Michael Northey Conservative
Cheriton Sandgate & Hythe East Rory Cassian Love Conservative
Cliftonville Lesley Game Conservative
Cranbrook Seán Holden Conservative
Dartford East Penny Cole Conservative
Dartford North East Dave Butler Conservative
Dartford Rural Jeremy Kite, MBE Conservative
Dartford West Jan Ozog Conservative
Deal & Walmer Trevor Antony Bond Conservative
Derek Murphy Conservative
Dover North Steve Manion Conservative
Dover Town Pauline Margaret Beresford Conservative
Nigel Collor Conservative
Dover West Geoff Lymer Conservative
Elham Valley Susan Carey Conservative
Faversham Antony James Hook Liberal Democrat
Folkestone East Dick Pascoe Conservative
Folkestone West David Drury Monk Conservative
Gravesend East Diane Marsh Conservative
Alan Michael Ridgers Conservative
Gravesham Rural Bryan Sweetland Conservative
Herne Bay East Andrew Cook Conservative
Herne Village & Sturry Alan Marsh Conservative
Hythe West Martin Whybrow Green Party
Maidstone Central Rob Bird Liberal Democrat
Dan Daley Liberal Democrat
Maidstone North East Ian Chittenden Liberal Democrat
Maidstone Rural East Shellina Prendergast Conservative
Maidstone Rural North Paul Carter, CBE Conservative
Maidstone Rural South Eric Hotson Conservative
Maidstone Rural West Paulina Stockell Conservative
Maidstone South Paul Charles Cooper Conservative
Maidstone South East Gary Cooke Conservative
Malling Central Trudy Dean Liberal Democrat
Malling North Sarah Hohler Conservative
Malling North East Peter Homewood Conservative
Malling Rural East Matthew Balfour Conservative
Malling West Harry Rayner Conservative
Margate Barry Harvey Lewis Labour
Northfleet & Gravesend West Tan Dhesi Labour
Lauren Sullivan Labour
Ramsgate Karen Constantine Labour
Paul Joesph Messenger Conservative
Romney Marsh Tony Hills Conservative
Sandwich Sue Chandler Conservative
Sevenoaks North & Darent Valley Roger Gough Conservative
Sevenoaks Rural North East David Brazier Conservative
Sevenoaks Rural South Peter William Ariel Lake Conservative
Sevenoaks Town Margaret Crabtree Conservative
Sevenoaks West Nick Chard Conservative
Sheppey Andy Booth Conservative
Ken Pugh Conservative
Sittingbourne North Sue Gent Conservative
Sittingbourne South John Wright Conservative
Swale East Andrew Bowles Conservative
Swale West Mike Whiting Conservative
Swanley Michael Horwood Conservative
Swanscombe and Greenhithe Peter Harman Swanscombe & Greenhithe Residents' Association
Tenterden Mike Hill, OBE Conservative
Tonbridge Richard Long, TD Conservative
Michael Douglas Payne Conservative
Tunbridge Wells East Paul Vincent Barrington-King Conservative
Tunbridge Wells North Peter Oakford Conservative
Tunbridge Wells Rural Sarah Hamilton Conservative
Tunbridge Wells South Catherine Rankin Conservative
Tunbridge Wells West James McInroy Conservative
Whitstable East & Herne Bay West Ian Thomas Conservative
Whitstable West Mark Dance Conservative
Wilmington Ann Allen, MBE Conservative